Turniej Szkół II edycja

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do „Turnieju Szkół”, którego inicjatorem jest Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk. Projekt jest realizowany w szkołach podstawowych, w ramach którego społeczności szkolne współzawodniczą w różnych obszarach.

I etap już za nami, czyli „Eko Festiwal Nauki”, w ramach którego uczniowie klas IV-VI w składzie: Hanna Dzyr, Julia Dejneka, Paulina Janicka, Blanka Lasota, Aleksander Jańczuk i Sebastian Kordaczuk przygotowali ekologiczny salon kosmetyczny, w którym królowały peelingi kawowe, maseczki miodowe i cukrowy żel do włosów. Uczniowie zaprezentowali się we własnoręcznie wykonanych strojach z surowców wtórnych. Takich torebek nie powstydziłby się nawet Gucci. Taki salon, każdy może sobie zrobić sam, we własnym domu.

Uczniowie klas VII-VIII w składzie Gabriela Baj, Agata Tarasiuk, Zuzanna Panasiuk, Zuzanna Solarz, Jakub Kordaczuk i Michał Bednarek zaprezentowali doświadczenie „Jak powstaje smog latem i zimą?”. Przygotowując się do przeprowadzenia doświadczenia sprawdzili stan powietrza panującego na ulicach naszego miasta korzystając ze strony https://www.bialapodlaska.pl/site/air oraz przeczytali artykuł „Jak smog wpływa na skórę zimą?”, który znaleźli na stronie: https://podlasianin.com.pl/jak-smog-wplywa-na-skore-zima/?fbclid=IwAR0IGj7Xsq1v2OilZLPoqPSUHu_fQsvJLdUqOlGXWOwIvYCuSKSUBudFQmA. Nasi uczniowie udowodnili, że są ekologiczni nadając starym ubraniom nowe życie, farbując je przy użyciu naturalnych barwników pozyskanych z buraków, kurkumy czy natki pietruszki. Efekty można zobaczyć na załączonym filmie. Obsługą sprzętu zajmowali się Amelia Juszczuk, Maciej Kiryła i Eryk Kulesza.

Etap ten zakończył się dla nas ogromnym sukcesem. Pokonaliśmy wszystkie szkoły zajmując I miejsce. Opiekunami tego etapu były: Pani Aneta Bogucka, Pani Marta Grabiec, Pani Monika Majewska i Pani Agnieszka Wdowczyk.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.