Innowacja: „Trening uważności i techniki uczenia się dzieci w wieku wczesnoszkolnym”

Opis:

Przez całe życie przyswajamy wiedzę z różnych dziedzin. Nie zawsze jest to łatwe, a zwłaszcza w sytuacjach, gdy chodzi o tematy, które nie leżą w zakresie naszych zainteresowań.

Problemem uczniów jest samodzielne i efektywne uczenie się. Uczniowie nie potrafią zarządzać sobą w czasie. Potrzebują nauczyć się robić efektywne notatki, stosować mnemotechniki oraz skutecznie  korzystać z potencjału Internetu. Innowacja jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia współczesny świat młodym ludziom. Dzięki niej uczniowie rozwiną kreatywne myślenie, nauczą się technik wzmacniających pamięć i koncentrację, zdobędą pozytywne skojarzenie z procesem uczenia się. Ponadto rozwiną swoją uważność i nauczą się technik oddechowych sprzyjających pracy mózgu. Efektem będzie wzrost motywacji do nauki, zredukowanie poziomu lęku przed nowym, trudnym materiałem oraz zwiększenie poczucia ich własnej wartości.

Uzasadnienie:

Zajęcia te przeznaczone będą na przedstawienie dzieciom wybranych metod samodzielnego uczenia się, nauka robienia czytelnych notatek, elementów szybkiego czytania. Uczniowie nabędą wiedzę na temat celowości wykonywania ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych, zwalczających stres. Zajęcia będą prowadzone w formie ćwiczeń z dostosowaniem do grupy wiekowej. W celu uatrakcyjnienia będą też  wspomagane poprzez wykorzystanie tablicy interaktywnej, ćwiczeń do przeczytania lub odsłuchania,  oraz  kart pracy  programu „ Gimnastyka mózgu” .

Cel ogólny:

Podniesienie kompetencji uczenia się poprzez zapoznanie uczniów z technikami wspomagającymi naukę oraz rozwój kompetencji przyszłości: kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości.

Cele szczegółowe:

1. Podniesienie skuteczności kształcenia.
  2. Kształtowanie pozytywnej motywacji do
  3. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności .
  4. Rozbudzenie ciekawości poznawczej i aktywności umysłowej.
  5. Rozwijanie koncentracji, lepszego skupienia
  6. Kształcenie myślenia
  7. Wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, w tym umiejętności czytania, pisania i wypowiadania się.

Teści kształcenia:

Treści nauczania programu są dostosowane do grupy wiekowej:

• koncentracja,
  • wprowadzenie elementów ćwiczeń poprawiające sprawność umysłową (kinezjologia edukacyjna),
  • nauka tworzenia czytelnych notatek, w tym mind mapy,
  • wybrane mnemotechniki,
  • ćwiczenia usprawniające pamięć,
  • ćwiczenia rozwijające umiejętność twórczego myślenia,
  • jak radzić sobie ze stresem?-  ćwiczenia relaksacyjne,
  • gdzie i kiedy się uczyć?- strategie zarządzania

Efekty działań edukacyjnych:

Po zrealizowaniu programu uczeń: