Wejście główne
sos 100x100

SOS

Więcej
Micek TV 100x100

TV

Więcej
Logo projektu Be Innovative Teacher

Teacher

Więcej
Logo Dostępna Szkoła

Dostępna

Więcej
Logo Stołówka

Stołówka

Więcej
Na obrazku widoczna jest para łyżew figurowych oraz napis lodowisko

Lodowisko

Więcej
Logo Dostępność nauczycieli

Dostępność

nauczycieli
Logo laboratoria przyszłości

Laboratoria

Przyszłości
Wolontariat logo

Wolontariat

Więcej
Biblioteka - logo

Biblioteka

Więcej
plan lekcji 100x100

Plan

Lekcji
Logo Turnieju Szkół

Turniej

Szkół

Europejski Tydzień Mobilności

Europejski Tydzień Mobilności to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych.

Główne wydarzenie odbywa się co roku w dniach 16-22 września i kończy się popularnym Dniem bez Samochodu. Władze lokalne zachęca się do wykorzystania głównego tygodnia na wypróbowanie innowacyjnych środków planowania, promowanie nowej infrastruktury i technologii, mierzenie jakości powietrza i uzyskiwanie informacji zwrotnych od społeczeństwa.

Ponieważ co roku przyłącza się do niej coraz więcej miast i miasteczek oraz cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem mediów, kampania jest powszechnie uznawana za siłę napędową zrównoważonej mobilności miejskiej w Europie i poza nią.

Tematem Europejskie tygodnia Mobilności 2023 jest Oszczędzaj energię. Dlaczego ważne jest oszczędzanie energii poprzez zrównoważoną mobilność miejską? Ponieważ ubóstwo energetyczne i związane z mobilnością rośnie ze względu na wyższe koszty dla mieszkańców i przedsiębiorstw w całej Europie. Tymczasem obsługa transportu publicznego w dalszym ciągu stanowi wysoki wydatek dla budżetów miast – ograniczenie tych wydatków poprzez energooszczędny transport będzie wspierać niedrogą i zrównoważoną infrastrukturę transportową.

W związku z nieuzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę kluczowe znaczenie ma również zmniejszenie zależności od rosyjskiej ropy i przejście na zrównoważone źródła energii, co jednocześnie doprowadzi Europę do przyszłości neutralnej dla klimatu do 2050 r.

Wspólne działania na rzecz ograniczenia zużycia energii wywarły już pozytywny wpływ na rezerwy paliw i ceny, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia! W tym roku zastanówmy się, w jaki sposób nasze nawyki związane z mobilnością przyczynią się do tych wspólnych wysiłków.

logo Europejski Tydzień Mobilności